Zarządzanie miastem czy obszarem gminy, to często stawianie kroków w obszarach krytycznych, punktach pełnych zagrożeń.
Dzisiejsze spotkanie pokazuje, że samorząd podejmuje się rozwiązywania najtrudniejszych problemów w obszarach, które nas mieszkańców dotyczą. Gdy pojawia się problem w realizacji usług społecznych, nie zatrzymujemy się, tylko krok po kroku, czasami z ogromnym wysiłkiem, szukamy rozwiązań. Takim trudnym tematem staje się współcześnie gospodarowanie ilością i jakością wody.
Gdy w Wieliczce byliśmy świadkami trudności z dostarczaniem odpowiedniej ilości wody do gospodarstw, jeszcze mocniej zaczęliśmy szukać rozwiązań. Wiem, że trudno w to uwierzyć, ale potrzebowaliśmy blisko 10 lat, aby zaprojektować, zdobyć odpowiednie fundusze i rozpocząć proces wzmocnienia tego kierunku gospodarki samorządowej w różnych częściach naszej gminy.
Niewystarczająca ilość wody: zbyt mała ilość opadów deszczu, zanieczyszczenia ściekami rzeki, z której dostarczana jest woda do domów, twardość wody ze studni głębinowej, kwestie infrastrukturalne. Ale też świadomość w oszczędzaniu wody jest dużym wyzwaniem. Były też nasze wzmocnienia obszaru środowiska przez minione lata – wzmocniliśmy system odbioru zanieczyszczeń, blisko 250 km instalacji kanalizacyjnej i dziesiątki kilometrów nowej instalacji wodnej. Budowa nowych stacji, zbiorników i studni.
Tak jak wspomniałem, krok po kroku, aby zmniejszyć zagrożenia.
Gdybyśmy nie byli tego świadomi jak bardzo potrzebne jest wzmocnienie tego obszaru, nie byłoby dzisiejszej konferencji.
Samorząd 6.0 to przyszłość, planowanie, a przede wszystkim zrównoważony rozwój. Samorząd to współpraca, w obszarze Uniwersytetów, nauki, gospodarki, przedsiębiorców i mieszkańców.