KLINIKA DLA ZWIERZĄT
Naszą gminę zamieszkują liczni miłośnicy zwierząt, a liczba domowych pupili systematycznie wzrasta. Z myślą o naszych czworonożnych (i nie tylko) przyjaciołach, a także wszystkich tych, którzy kochają zwierzęta, chcemy stworzyć placówkę pełniącą funkcję kliniki i schroniska zarazem, wspierając tym samym środowiska działające na rzecz porzuconych i potrzebujących zwierząt. Rozwój społeczny to też rozwój naszego stosunku do „braci mniejszych”, dlatego chcemy podejmować działania zmierzające do likwidacji zjawiska bezdomności wśród zwierząt, a także promować odpowiedzialne postawy i uczyć empatii od najmłodszych lat. Doceniamy wszystkich, którzy w naszej gminie działają na rzecz zwierząt, także w ramach organizacji, fundacji oraz stowarzyszeń. Chcielibyśmy wzmocnić ich działania. Placówka będzie miała charakter wspierający ich wysiłki, by także zwierzętom w naszej gminy żyło się coraz lepiej.
BEZCENNA KROPLA WODY
Woda to ŻYCIE, ma ogromny wpływ na jakość naszego życia i zdrowia. Dlatego ta przysłowiowa KROPLA WODY jest i będzie dla nas kolejnym priorytetem.
Sieć wodociągowa Miasta i Gminy Wieliczka liczy dzisiaj 546 km długości i dociera do blisko 70 tys. mieszkańców. W ostatnich latach wydłużyła się o kolejne 10 km!Kluczowymi dla dalszego rozwoju miasta i gminy w obszarze zaopatrzenia i jakości wody są strategiczne przedsięwzięcia prowadzone przez nasz samorząd.
W styczniu 2024 roku uruchomiliśmy nowoczesną Wielicką Stację Uzdatniania Wody, która znacząco poprawi jakość wody w wielickiej sieci wodociągowej. Prace nad stacją trwały kilka lat, a przygotowywaliśmy się do niej o wiele wcześniej. Bez tej czterdziestomilionowej inwestycji kolejne kroki w celu pozyskiwania w przyszłości nowych zasobów wody byłyby niemożliwe. Musimy pamiętać, że nakłady na Wielicką Stację Uzdatniania Wody oraz w rozbudowę Stacji Uzdatniania Wody w Węgrzcach Wielkich i zbiornik w Sułkowie, a także na nowo powstające przepompownie poprawiają nasze bezpieczeństwo. W najbliższych latach wybudujemy i zmodernizujemy blisko 50 km infrastruktury wodociągowej.
Podobnie krok po kroku będziemy zwiększać ilość i poprawiać jakość wody, z której korzystają mieszkańcy miasta i gminy. W miejscach, budynkach użyteczności publicznej, takich jak: szkoły, przedszkola, obiekty rekreacyjne wdrożymy system otwartego zasilania kranów, z których będzie można czerpać wodę.
„ZIELONY MILION”
„Zielony Milion” to nazwa Budżetu Obywatelskiego, którego pierwsza edycja została zrealizowana w 2023 roku. W ramach programu uwolniona została energia i kreatywność mieszkańców, którzy mogli zgłaszać własne pomysły na zielone, ekologiczne i przyjazne środowisku projekty, a potem w głosowaniu wybrać te najciekawsze. Do realizacji zakwalifikowano 30 projektów o wartości blisko miliona złotych! Wieliczka jako pierwsza odważyła się zaufać naukowcom i zastosowała nową, sprawiedliwszą metodę wyboru projektów do finansowania: metodę równych udziałów, opracowaną przez wybitnych specjalistów z Uniwersytetu Warszawskiego oraz CMU/Toronto.
Przed nami kolejny etap tej ekologicznej, służącej mieszkańcom i środowisku naturalnemu inicjatywy, w ramach której będziemy kontynuować zalesianie, powiększanie zielonych enklaw, a także pielęgnowanie i zachowywanie już istniejących zielonych obszarów. Niedawno powstał użytek ekologiczny Las Winny w Dobranowicach oraz na rzece Wildze. Dbamy też o istniejące od lat użytki ekologiczne w Grabówkach i w Brzegach.
Najlepszym przykładem rewitalizacji terenów zielonych jest oddany w ostatnich latach do użytkowana mieszkańców miasta „Park pod Baranem”.
OBSERWATORIUM GWIAZD
To właśnie w „Parku pod Baranem” stworzymy „Obserwatorium Gwiazd”. Miejsce dla marzycieli i pasjonatów kosmosu i międzygalaktycznych zjawisk. W tym jedynym w swoim rodzaju obserwatorium będzie można podzielić się swoją wiedzą, spędzić czas z rodziną i wprowadzić dzieci w świat „odkrywców kosmosu”.
Wspólnej rekreacji i zdrowiu będą służyć inwestycje w instalacje uzdrowiskowe, takie jak tężnie solankowe i ujęcia wody mineralnej oraz budowa tras rowerowych.
TĘŻNIE PARKOWE
Na nowych i już istniejący terenach zielonych powstaną TĘŻNIE PARKOWE, gdzie pełną piersią będzie można oddychać skarbem naszej wielickiej ziemi. To niezastąpiony sposób na poprawę samopoczucia i powrót do zdrowia dla alergików, leczących się z chorób układu oddechowego oraz wszystkich tych, którzy chcieliby po prostu zadbać o zdrowie.
Kolejnym dużym projektem będzie rewitalizacja Parku Mickiewicza oraz tworzenie Parków Kieszonkowych wraz z małą architekturą w: Zabawie, Małej Wsi, Raciborsku, Chorągwicy, Śledziejowicach, Koźmicach Małych.
MAŁE WSPÓLNOTY SĄ NAJBLIŻEJ
Szczególnie ważne jest, aby wspierać działalność, która jednoczy małe, lokalne wspólnoty pracujące dla swoich społeczności. Życie kulturalne i sportowe powinno rozwijać się dynamicznie w szkolnych grupach formalnych i nieformalnych. Dlatego od lat wspieramy i będziemy wspierać druhów z lokalnych Ochotniczych Straży Pożarnych, gdyż powinni mieć możliwość realizowania tak cennej idei służby drugiemu człowiekowi. Na terenie naszej gminy działa 18 jednostek: OSP Byszyce, OSP Brzegi – Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego, OSP Chorągwica, OSP Czarnochowice, OSP Dobranowice, OSP Golkowice, OSP Gorzków, OSP Grabie, OSP Grajów, OSP Jankówka, OSP Kokotów, OSP Podstolice, OSP Raciborsko, OSP Sułków, OSP Węgrzce Wielkie, OSP Wieliczka-Krzyszkowice, OSP Wieliczka, OSP Zabawa.
Podobnie wspieraliśmy i będziemy wspierać kobiety aktywne w Kołach Gospodyń Wiejskich. Na terenie wielickiej gminy działa 19 Kół: KGW Brzegi, KGW Byszyce, KGW Chorągwica, KGW Czarnochowice, KGW Gorzków, KGW Grabie, KGW Iskry Mietniowa, KGW Jankówka, KGW Janowice, KGW Kokotów, KGW Koźmice Wielkie, KGW Lednica Górna, KGW Mała Wieś, KGW Pawlikowice, KGW Podstolice, KGW Sułków, KGW Sygneczów, KGW Węgrzce Wielkie, Osiedlowe Koło Kościuszki, a ich działalność odgrywa kluczową rolę w integracji lokalnych środowisk, a także w pielęgnowaniu tradycji i obyczajów regionu.
Także każda parafia i działające przy niej wspólnoty były przez nas wspierane w szeregu inicjatyw, szczególnie w obszarze działań charytatywnych. Wsparcie to będziemy kontynuować, bo takie wspólnoty służą pomocy rodzinom.
Pomagaliśmy i będziemy także kontynuować nasze wsparcie dla wszystkich lokalnych społeczności, organizacji, chórów, zespołów i orkiestr.
NIEZALEŻNA, TWÓRCZA SZKOŁA
Szkoła to miejsce wyjątkowe, to tam każdego dnia chodzą nasze dzieci, spotykają się całe rodziny. Dlatego rozwijamy i będziemy rozwijać samodzielność i autonomię szkół publicznych i przedszkoli. Instytucje oświatowe powinny być miejscem, gdzie młodzi nie tylko zdobywają wiedzę, realizując program edukacji, ale gdzie powinni uczyć się niezależnego i krytycznego myślenia, żeby przygotować się na wyzwania współczesności, a także aby z powodzeniem odnaleźć się w rodzinnych relacjach i realizować najśmielsze plany życiowe. Dostęp do takiej formy kształcenia i wychowania może gwarantować tylko placówka, w której kadra nauczycielska i rodzice mają poczucie, że ich decyzje, wiedza, pomysły będą realizowane i wspierane przez gminę.
Dziękujemy wszystkim dyrektorom, nauczycielom, wychowawcom, opiekunom, osobom pracującym w administracji, którzy budują obszar edukacyjny w Mieście i Gminie Wieliczka. Przypomnijmy, że do naszych szkół i przedszkoli uczęszcza ponad 10 tysięcy uczniów i przedszkolaków. Sieć szkół obejmuje 20 szkół samorządowych, Zespół Szkół Muzycznych i 4 szkoły niepubliczne. Natomiast sieć przedszkoli tworzy 10 przedszkoli samorządowych, 7 punktów przedszkolnych, oddziały przedszkolne działające przy 19 szkołach, 34 przedszkola niepubliczne oraz 2 punkty przedszkolne niepubliczne. Liczba placówek oświatowych już jest imponująca, a przecież wciąż przybywają nowe ośrodki edukacji dla dzieci i młodzieży.
Nasza gmina dysponuje potencjałem naukowym, kadrowym i kompetencjami, aby takie miejsca tworzyć. Jednym z naszych priorytetów będzie budowa w Wieliczce Zespołu Szkół Średnich ponieważ zauważamy brak miejsc dla młodych ludzi do kontynuowania edukacji w szkołach średnich na terenie Powiatu Wielickiego.