Program wyborczy KWW Artura Kozioła

PRAWDZIWA KULTURA JEST TUTAJ

Poprzez działalność Wielickiego Centrum Kultury, Wielickiej Mediateki z Biblioteką i Kinem, Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego Solne Miasto stawiamy na organizację czasu wolnego mieszkańców, atrakcyjną edukację i międzypokoleniową integrację społeczności. Nie tylko w mieście, ale również na terenach wiejskich, m.in. dzięki prowadzeniu świetlic w sześciu sąsiednich miejscowościach: Janowicach, Kokotowie, Lednicy Górnej, Mietniowie, Sułkowie i Sygneczowie oraz wsparciu działalności Domów Kultury (m.in. w Czarnochowicach, Śledziejowicach, Strumianach, Brzegach, Węgrzcach Wielkich, Pawlikowicach, Koźmicach Małych) i we współpracy z przedstawicielami sołectw  budowana jest przestrzeń rozwoju kultury. Aktywna działalność zespołowa, a także otwartość, kreatywność i odpowiadanie na potrzeby zgłaszane przez mieszkańców pozwala nam corocznie na tworzenie bogatego programu wydarzeń, spotkań i różnorodnych aktywności. Dzięki takim działaniom powstaje szansa na efektywne czerpanie z bogactwa tradycji lokalnej, a oferta instytucji nieustannie poszerza się o projekty edukujące i integrujące wielickie rodziny.

Będziemy kontynuować sztandarowy projekt Wielickiego Centrum Kultury, jakim jest „Rynek w Centrum Kultury”, rozwijać  Wielicki Uniwersytet Dziecięcy, który stał się wizytówką instytucji w zakresie edukacji oraz Centrum Aktywności Społecznej będące miejscem wielu inicjatyw seniorskich. Będziemy niezmiennie działać na rzecz rozwoju grup artystycznych poprzez organizację wernisaży grup twórczych, przeglądów umożliwiających prezentację umiejętności orkiestr, koncertów chórów i występów zespołów regionalnych czy grup teatralnych. Wśród wielu planowanych projektów nie zabraknie stałych punktów programu tj. „Echo Trombity”, Wielickiego Miodobrania oraz Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Wieliczce, a także najnowszych pozycji programowych tj. Wielickiego Tygodnia Rodzin, Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych oraz Wielickiego Turnieju Scrabble.

Abyśmy mogli się spotkać i wspólnie uczestniczyć w kulturze, zorganizujemy „Noc świateł i dźwięków” – koncerty oraz międzynarodowe, barwne pokazy artystyczne wzbogacone świetlnym show na wielickim rynku, obejmujące tematyczne prezentacje walorów kulturowych, muzealnych eksponatów oraz wystawy malarstwa i fotografii.

Naszym rodzinom dedykujemy „Wielicki Piknik Aktywny”, ponieważ lato sprzyja wspólnemu spędzaniu czasu na świeżym powietrzu pod niebem naszej pięknej ziemi wielickiej. Jeszcze parę miesięcy i spotkamy się znowu!

Aby spojrzeć w atrakcyjny sposób w naszą przeszłość i źródła także lokalnej tożsamości, zorganizujemy „Festiwal historyczny” poświęcony naszej tradycji i lokalnej kulturze. Ta szczególna i oryginalna impreza będzie również okazją do spotkań z pisarzami i twórcami oraz wspólnej zabawy podczas gier plenerowych w osiedlach i sołectwach.

Kultura to nie tyko rozrywka i miłe spędzanie czasu. To także autentyczna twórczość i inicjatywy naszych mieszkańców. Dlatego wspieramy i będziemy wspierać Laboratorium Oddolnych Inicjatyw, poprzez które będzie można realizować Wasze działania o charakterze kulturalnym. To program dla wszystkich mieszkańców z inicjatywą.

To właśnie z myślą o rozwoju oferty kulturalnej i w odpowiedzi na potrzeby mieszkańców w 2018 roku działalność rozpoczęło Kino Wielicka Mediateka. Klimatyczne, a zarazem nowoczesne, zrzeszone w sieci kin studyjnych i lokalnych, wyposażone w klimatyzowaną salę, wysokiej klasy 184 fotele kinowe, nowoczesny system dźwięku oraz najwyższej jakości projektor 2D i 3D. Wielkim atutem tej instytucji kultury jest niewątpliwie ogromny ekran, jakiego nie ma żadne kino studyjne w Krakowie, zapewniający niepowtarzalne wrażenia miłośnikom filmów z najwyższej półki. Podstawą repertuaru jest bowiem kino ambitne i artystyczne, w tym pozycje festiwalowe, a także bogata oferta dla młodej widowni. Z myślą o filmowej edukacji dzieci i młodzieży Kino Wielicka Mediateka realizuje program „Era Nowe Horyzonty”. To cykl seansów filmowych dla szkół i przedszkoli poprzedzony prelekcjami wprowadzającymi młodych widzów w zagadnienia z szerokiego spektrum obejmującego wartości, świat emocji, analizę czy historię kina, a cieszący się ogromnym zainteresowaniem placówek oświatowych nie tylko z terenu gminy.

Także dla dzieci i młodzieży, a przede wszystkim dla całych rodzin organizujemy „Minimaniaka” – jedyny w swoim rodzaju festiwal filmowy dla dzieci.

Wraz z WCK Kino realizujemy także cykl „Gabinet Filmowych Cieni w Wielickiej Mediatece”, w ramach którego raz w miesiącu odbywa się specjalny seans poprzedzony prelekcją filmoznawczą. To idealne miejsce dla prawdziwych kinomanów spragnionych kina przez duże K.

Myśląc filmowo i przyszłościowo, chcielibyśmy zaproponować zajęcia w ramach WIELICKIEGO KLUBU FILMOWEGO I FOTOGRAFICZNEGO. To nie tylko wielopokoleniowe spotkanie i dyskusja po seansie filmowym czy obejrzeniu galerii zdjęć, ale także możliwość wspólnej realizacji własnych, małych form filmowych i fotograficznych. Zapewnimy plenery i lokalizacje oraz profesjonalne szkolenie, jak zrobić własny film o historii swojej rodziny, małej społeczności, wypromować swoją inicjatywę lub zrealizować artystyczny, oryginalny pomysł, a następnie zobaczyć takie dzieło na wspólnym seansie w naszym kinie, a następnie w internetowych mediach społecznościowych. Stworzymy szansę na realizację najśmielszych pomysłów i marzeń w każdym wieku, ze znakiem b.o., czyli bez ograniczeń!

Książka to szczególny nośnik emocji i edukacji, dlatego zapraszamy do Mediateki – Biblioteki Miejskiej w Wieliczce będącej centrum idei, myśli, doświadczeń i kultury. To miejsce nie tylko dla książek, ale również do organizowania wydarzeń kulturalnych, warsztatów edukacyjno-rozwojowych, wystaw i spotkań ze sztuką, a także zajęć dla szkół. Są tu wygodne i komfortowe czytelnie oraz bezpłatny dostęp do Internetu. Jednym z głównych celów przyświecających bibliotece jest integracja lokalnej społeczności. Już teraz na terenie Miasta i Gminy Wieliczka działa 9 bibliotek: biblioteka główna w obiekcie Wielickiej Mediateki oraz filie na osiedlu Kościuszki i Krzyszkowice, a także w miejscowościach: Chorągwica, Koźmice Wielkie, Raciborsko, Śledziejowice, Węgrzce Wielkie oraz Zabawa.

W takiej OTWARTEJ bibliotece spotkamy się na bezpłatnych wydarzeniach literackich, kulturalnych i edukacyjnych w czasie Tygodnia… i Nocy Bibliotek, na Narodowym Czytaniu, Wielickim Dyktandzie, zajęciach podczas ferii i wakacji czy z okazji Dnia Dziecka. Co roku tłumy wieliczan gromadzą się na Rodzinnym Dniu Książki Dziecięcej „Bajką połączeni”, a przed nami rodzinny festiwal literatury dziecięcej „CzytaMY w Wieliczce”.

Odpowiadając na potrzeby najmłodszych czytelników i tych nieco starszych, otwieramy Bibliotekę Młodych – nowoczesną przestrzeń w zabytkowej części przylegającej do obiektu Wielickiej Mediateki, gdzie zostanie przeniesiony biblioteczny dział dla dzieci i młodzieży. Pomieszczenie będzie podzielone na strefy pełniące różne funkcje. Znajdzie się tam strefa dla maluchów, dzieci i młodzieży, strefa gamingowa, projekcyjna oraz część ze stanowiskami komputerowymi. Całość dopełni otwarta czytelnia i miniścianka wspinaczkowa, która stanowi aktywne uzupełnienie oferty tego miejsca. W Bibliotece Młodych będą odbywać się zajęcia i warsztaty, m.in. „Kreatywne Maluchy”, „Piątkowe Czytanie”, warsztaty twórczego pisania dla młodzieży, „Kącik Technologiczny” z okularami VR, robotami i długopisami 3D, wieczory planszówek oraz Dyskusyjny Klub Książki Dziecięcej.

Książka to także pasja wielu mieszkańców gminy, dlatego zapraszamy ich do Dyskusyjnego Klubu Książki, w ramach którego dyskutujemy o literaturze. Osoby piszące zaprosimy do podzielenia się swoją twórczością podczas Wielickiego Salonu Literackiego zwieńczonego publikacją dzieł prezentowanych podczas tego wydarzenia.

Będziemy nadal rozwijać i edukować naszych wielickich seniorów, proponując biblioteczne cykle wykładowe i warsztatowe jak „Południe rozmaitości” i „Zasmakuj w rękodziele” oraz wycieczki i spotkania integracyjne podczas Wakacyjnego Klubu Aktywnego Seniora. Wydajemy również Wielicką Kartę Aktywnego Seniora uprawniającą do rabatów w wielickich firmach i obiektach.

Co miesiąc wymieniamy się książkami w siedzibie głównej biblioteki podczas akcji „Wymień się!”, a każdego dnia możemy to zrobić w Punktach Wędrujących Książek na terenie miasta. Poprawimy dostęp do książek i literatury dzięki wykorzystaniu nowych technologii, udostępniając nowoczesny książkomat biblioteczny (24/7). 

W ramach propagowania i wspólnotowego realizowania kultury dnia codziennego zorganizujemy Przegląd lokalnych produktów, marek lub innowacji. Wydarzenie to pozwoli wyeksponować działalność lokalnych przedsiębiorców i po prostu ludzi z pomysłem na przyszłość. Głównym celem projektu będzie stwarzanie możliwości prezentacji lokalnych produktów i wsparcie rozwoju innowacyjności firm działających na terenie Miasta i Gminy Wieliczka. Podczas wydarzenia nie zabraknie możliwości naukowej wymiany doświadczeń oraz praktycznych informacji, wzbogaconych specjalistyczną wiedzą, odnoszących się do trendów związanych z rozwojem przedsiębiorczości.

Muzyka fascynuje prawie każdego. Wielu mieszkańców nie chce tylko słuchać i oklaskiwać innych artystów. Przecież talenty muzyczne i wokalne są udziałem wielu z nas. Dlatego uruchamiamy WIELICKI KLUB MUZYCZNY I TANECZNY. Będziemy mogli się spotkać na wspólnym muzykowaniu, śpiewaniu i tańcu, aby doskonalić nasze talenty oraz umiejętności.

Edukacja

Mieszkańcy

Transport

Pozostałe artykuły
Wiadomości

W ramach Kancelarii Społecznej pracujemy nad programem wrześniowej konferencji.

Nasi przyjaciele z Włoch zaproponowali wprowadzenie do programu bardzo...

9 czerwca głosuję na Artura Kozioła!

Artur Kozioł – urodził się w Krakowie, samorządowiec z...

Artur Kozioł kandyduje do Parlamentu Europejskiego

- „TE WYBORY ZDECYDUJĄ O POKOJU. Stawką wyborów do...

Nie wolno się poddawać…

Nie wolno się poddawać, wyruszam w drogę wyborczą jako...

9 czerwca głosuję na Artura Kozioła!

Artur Kozioł – samorządowiec z wieloletnim doświadczeniem, specjalista w...

Drodzy Mieszkańcy Miasta i Gminy Wieliczka

Dziękuję Wam za wspólnych 18 lat, za czas kiedy...

Starosta wielicki odchodzi

W Starostwie Powiatowym w Wieliczce szykuje się sensacyjna zmiana....

Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł podsumowuje 5-letnie działania

Szanowni Państwo, przekazujemy raport - podsumowanie naszych 5 -letnich...

Dofinansowanie na przebudowę ul. Słowackiego

Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł podpisał z Wojewodą Małopolskim umowę...